Te książki przeczytaj w 2024 roku
Polecam najlepsze książki, które przeczytałem w ubiegłym roku. A jest co polecać!
Czytanie książek to bez wątpienia rzecz, która najbardziej zmienia moje życie. Dlatego dziś chcę się z Tobą podzielić sześcioma książkami, które wywarły na mnie największy wpływ w 2023 roku, z nadzieją, że pozwolą Ci zmienić perspektywę, zainspirują Cię do wprowadzenia w życiu zmian lub po prostu sprawią, że poczujesz się lepiej.
Everything is f*cked - Mark Manson
Choć tytuł może nie napawać optymizmem to druga książka Mansona to najlepsze, co przeczytałem w 2023 roku. Jest ona dużo bardziej filozoficzna niż jego debiut, "Subtle art of not giving a f*ck", choć podpierające ją idee są bliźniacze. Tym razem jednak autor skupił się na szerszym obrazie. Tłumaczy, skąd bierze się kryzys w krajach bogatej północy; czym jest, po co nam i skąd bierze się nadzieja; dlaczego źródłem większości naszych problemów są emocje i jak nasze tendencje do myślenia plemiennego prowadzą do... uwolnienia wszystkiego, co w nas złe. W trakcie czytania czułem, jakbym nieustannie doznawał objawień dotyczących stanu społeczeństwa, ludzkiej natury i moich własnych zachowań. Jestem w stanie zaryzykować tezę, że dzięki jej przeczytaniu stałem się po prostu lepszym człowiekiem (formuła człowieczeństwa Kanta to moje odkrycie roku).
Chociaż twórczość Marka Mansona jest polaryzująca, jest bardzo bezkompromisowy i bezpośredni w swoim przekazie, to "Everything is f*cked" naprawdę zasługuje na kredyt zaufania. Po tej książce patrzę na niego mniej jak na kolejnego pana od samorozwoju, ale bardziej jak na współczesnego filozofia.
Na bazie tej książki powstał mój ostatni artykuł:
Cztery tysiące tygodni - Oliver Burkeman
Oliver Burkeman staje w opozycji do dzisiejszego kultu produktywności i proponuje bardziej filozoficzne podejście do naszego czasu na ziemi. Każdy z nas ma do wykorzystania średnio cztery tysiące tygodni. To spojrzenie na nasze życie, niczym Bóg z wysokiej góry, pozwala przewartościować podejście do pracy i marzeń, które każdy z nas posiada. Nasz czas jest bardzo ograniczony i nie jesteśmy w stanie zrobić wszystkiego, co byśmy chcieli. Według Burkemana pierwszym krokiem do spędzenia naszego ograniczonego czasu lepiej jest pogodzenie się z tym faktem. Drugim krokiem jest skupienie się tylko na rzeczach, które naprawdę są dla nas ważne, innymi słowy, podejście esencjalisty. Niestety łatwiej jest fantazjować o wszystkich rzeczach, które może kiedyś zrobimy, niż pewnie wybrać to, czego chcemy się podjąć i dążyć do tego ze świadomością, że rezygnujemy ze wszystkiego innego. Jednak podjęcie tego trudu da nam życie, którego nie będziemy żałować.
Esencjalista - Greg McKeown
Tak jak wspomniałem wcześniej, podejście esencjalisty to skupienie się tylko i wyłącznie na rzeczach, które naprawdę mają dla nas znaczenie. Oznacza to, że chcąc podążać tą drogą, będziemy musieli opanować trudną sztukę mówienia "nie". Na szczęście rozwiązania zawarte w książce znacząco to ułatwiają. Jest podzielona na trzy części: eksplorację, eliminację i działanie, które ilustrują, jak wygląda na co dzień filozofia esencjalizmu, jak odróżnić rzeczy trywialne od tych naprawdę ważnych, jak pozbywać się tych niepotrzebnych i jak podejmować działanie w ważnych dla nas obszarach. Filozofia esencjalizmu staje w opozycji do popularnego dziś szukania szczęścia w nadmiarze, dobitnie pokazując, że mniej znaczy lepiej.
Wyzwanie stoika - William B. Irvine
Do tej książki powróciłem po latach. Jest to króciutki poradnik, który może służyć za wprowadzenie do filozofii stoickiej. Realizuje to zadanie to bardzo dobrze, przedstawiając kilka najważniejszych stoickich idei, na czele ze "stoicką strategią prób", która polega na patrzeniu na przeciwności życiowe przez ramy wyzwania. Choć okazało się, że przedstawione tutaj koncepcje i mechanizmy są dla mnie z dzisiejszego punktu widzenia bardzo proste, to dobrze było sobie odświeżyć te podstawy.
Leonardo Da Vinci - Walter Isaacson
Nazwisko Waltera Isaacsona stało się w świecie biografii gwarancją jakości. Tym razem zabiera nas na intymne spotkanie z jedną z najciekawszych postaci mających okazję spacerować po Ziemi. Da Vinciego poznajemy dzięki zajrzeniu do jego prywatnych notatników, które dokładnie przestudiował Isaacson. Po czasie zaczynamy rozumieć, że Leonardo to nie urodzony geniusz, który swoje sukcesy zawdzięcza szczęśliwej mieszance genów, a człowiek napędzany przez niezaspokojoną ciekawość świata. Ta renesansowa dusza interesowała się absolutnie wszystkim. Nie to jednak było jego kluczem do sukcesu (przecież ja mam tak samo). Było nim nieustanne myślenie o tym, jak prawidłowości z jednej dziedziny mogą pomóc mu w innej, co skutkowało niebywałą kreatywnością. Dzięki Isaacsonowi dostajemy niesamowitą możliwość czerpania lekcji z umysłu tego ciekawskiego obserwatora.
Inna samotność - Michael Harris
Czy samotność jest dla nas dobra? Media trąbiące dziś o epidemii samotności popełniają istotny błąd - nie odróżniają samotności od osamotnienia. Według autora książki media społecznościowe pogłębiają poczucie osamotnienia, jednocześnie nie pozwalając nam nawet na moment pozostać samemu ze sobą i swoimi myślami. Tym samym tracimy trzy kluczowe korzyści związane z samotnością: nowe pomysły, poznawanie samego siebie i (co ciekawe) wzmacnianie więzi z innymi. Z tej książki dowiesz się, dlaczego "inna samotność" jest tak ważna, jak ją rozwijać i czerpać z niej niesamowite korzyści.
Mam nadzieję, że powyższe książki Cię zainteresowały i sięgniesz po nie w 2024 roku. Gwarantuję, że zmienią sposób, w jaki myślisz. Życzę Ci, żeby nadchodzący rok był lepszy niż poprzedni!
poszłam do Empiku po stoików. Od razu. Nie było ;) Poczekam. zamówiłam. Czasy się zmieniły, ale pewne potrzeby (intelektualne) - nie. Co za ulga!